Mount Everest

22. března 2019 - 11:00
adventure-alpine-alps-753772-2-1024x707.jpg

Je to nejvyšší hora světa, která se pyšní 8 848 m. Sen každého horolezce. Abyste zdolali tuto horu musíte zůstat přibližně 40 dní v základním táboře, aby si vaše tělo zvyklo na nedostatek kyslíku. Pokud seberete veškerou odvahu a nevzdáte to, tak se z tábora dostanete na vrchol za 7 dní. Ke smrtelným zraněním dochází s mnohem větší pravděpodobností při sestupu. Je méně fyzicky náročný, ale pravděpodobnost, že svůj cíl nedokončíte živí, je o 80 % vyšší. Průměrně vám takový výstup zabere 60 dnů. Jenže takové rozhodnutí znamená dlouhé plánování, přemýšlení, pevné rozhodnutí a perfektní přípravu předem. Bohužel s “hambáčem” v ruce a po “pařbě”, tam moc neuspějete. Leda tak rychle do “rakve”. Průměrný výcvik vám zabere rok tvrdé dřiny.

Co z toho vyplývá? Aby si takový horolezec splnil sen, musí tomu obětovat hodně dřiny a času. A teď to hlavní! Určitě čekáte, že horolezci zažívají dlouhodobý pocit štěstí z pokoření “hory smrti”. A ono ne. Horolezci po dokončení mise zažívájí hodně protichůdných pocitů. Pouze se tím potvrzuje fakt, že cílem a silným prožitkem je ona cesta k vytouženému cíli, nikoliv jeho dosažení. Teď si zkuste představit, že vám nabídnu si celý takový proces zkrátit a vezmu vás na vrchol vrtulníkem, kde si rychle uděláte “selfíčko” a za několik hodin budete zpět v teple. Nic se tím nenaučíte a nic tím nezískáte. To znamená, že vás posilní nejvíce cesta k cíli a dovolím si tvrdit, že vás změní. Změní vaše chování a váš životní styl (nové návyky, které vykonáváte k vám přirostou).

Teď přirovnání k hubnutí

Hubnutí může být pro vás také nejtěžším úkolem, jak sami sebe překonat. Hodně z vás má mnoho neúspěšných pokusů za sebou a o to je těžší si věřit, že to konečně zvládnete. Nabízejí se vám dvě možnosti. Buď nasednete do vrtulníku, nebo se zastavíte!!! a začnete přemýšlet o změně a rozhodnete se pro výšlap. Tím vrtulníkem myslím dietu, která slibuje za krátkou dobu neskutnečné výsledky. Taková kila, která nabíráte několik let a mávnutím proutku můžou být s použitím zázračných podpůrných prostředků za měsíc pryč. Zamyslete se teď sami.

"Co získáte rychlou dietou po jejím skončení?" Druhá cesta, mnohem těžší je zaplatit svým časem, energií, potem a ten úspěch si vydřít. V průběhu hubnutí se vám objeví mnoho překážek (i horolezci se musejí koncentrovat na finální fázi cesty více), ale ten, kdo vydrží až dokonce se může těšit naučeným návykům, které ho naplňují a otevřou mu obzor k jinému životnímu stylu. Věřte mi, že když “makáte” rok na své váze, tak se na to už jen tak “nevykašlete”.

Tím chci říct, že se snažím s lidmi najít jejich cestu, která je bude naplňovat v průběhu hubnutí. O to víc si lidé váží svého dosaženého výsledku a zůstavají na své vysněné váze.

comments powered by Disqus
Používáme cookies.