Alkohol a hubnutí

18. června 2019 - 17:09
IMG-2214-1-690x1024.jpg

Trošku ubrat by šlo?

Často slyším: ,,Ale jediné co mi v té změně nech, tu mojí skleničku”. V mých proměnách po nikom nechci, aby ze dne na den přestal pít. Chci, aby se každý sám zamyslel nad tím, co mu alkohol přináší. Po nějaké době se většina klientů dobere k tomu, že si alkoholu dají podstatně méně a vůbec jim to nevadí. Dělají to pro sebe, bez pocitu omezení. To je velký rozdíl, než když někomu řeknu, že má od teď alkohol zakázaný. Zjistí, jak často a zbytečně pili z nudy, ze starostí a nebo jen tak. A že negativ následkem pití bylo více než těch pozitiv.

Tenhle článek vám věnuju jako zamyšlení se nad alkoholem.

Rychlá eliminace stresu v dnešní době je dát si nějaký ten drinčík. Alkohol patří mezi významné zdroje energie a v tom je z mého pohledu hlavní problém. Samozřejmě pokud pominu možnou závislost. V létě se pije obecně více. Přichází dovolená, grilování a párty.

Zamyslete se sami nad pár otázkami:

 • jak často piju alkohol?
 • jaké množství?
 • kolik za alkohol utrácím?
 • s kým popíjím?
 • co mi přináší naše setkání?
 • jaký vliv na mě má alkohol druhý den?
 • jak vypadám ráno po alkoholu v zrcadle?
 • jaká jsou pozitiva že piju alkohol?
 • jaká negativa mi přináší pití alkoholu (vyjmenuj min. 5 věcí)?

Vliv alkoholu na náš organismus

 1. nepřímo může podporovat rakovinu jícnu
 2. negativně působí na náš mozek
 3. způsobuje nebo prohlubuje úzkost a deprese
 4. roztěkanost, nevolnost a nízké sebevědomí
 5. způsobí překyselení organismu
 6. způsobí cirhózu a neinfekční zánět jater a slinivky

Alkohol

S vyšším a častějším příjmem alkoholu klesá schopnost neuronů vychytávat a zužitkovávat glukózu. Důsledkem zpomalených energetických reakcí je vyšší hladina glukózy v krvi. To znamená, že tento stav podporuje ukládání tuků.

Tloustne se po alkoholu?

Ve skutečnosti se v těle děje to, že alkohol potlačuje rozštěpení tuků. To znamená, že znemožňuje redukovat vlastní tukové zásoby, pokud je v těle přítomen. A hlavně je metabolizován úplně jinak než běžné jídlo. Organismus ho vyhodnotí jako toxin, který se snaží, co nejdříve odbourat. V MINIMÁLNÍM množství mají některé druhy alkoholických nápojů i prospěšné účinky díky obsahu antioxidantů. Bohužel v kombinaci s nezdravým jídlem (podporuje chuť k jídlu), což samozřejmě vede k rychlejšímu přírůstku na váze. O kocovině druhý den nemluvě. Pokud chce člověk hubnout, měl by ke sklence vína, piva či panáka přistupovat tak, jako kdyby si dal něco k jídlu.

Alkohol a sport?

Jeden z metabolitů etanolu (acetaldehyd), nepříznivě zasahuje do metabolismu cukrů, tuků a bílkovin a snižuje využitelnost živin o několik desítek procent. To znamená, že organismus odmineralizuje a my se cítíme druhý den bez energie a vypnutí. Alkohol rovněž prodlužuje regenerační fázi svalů.

PIVO (170KCAL /0,5L)

Proč po pivě roste břicho? Myslíte si, že nějakými speciálními látkami obsaženými pouze v pivě? Že z vína nebo jiného alkoholu vám břicho neporoste? Tak to jste vedle! Břicho po pivě roste úplně stejně jako po jakémkoliv jiném alkoholu. A když se k tomu přidá i to, že je to večer, ve výsledku největší příjem energie (cukrů) je k večeru, což už samo o sobě je příčinou, proč se tuk ukládá do břicha. Pivo obsahuje asi 800 KJ volné energie. Vypití tří piv je rovno asi polovičnímu dennímu příjmu energie.

ALKOHOL —> POČET KJ PŘÍKLAD JÍDLA
0,5 litru piva 12° —> 1100 kJ cheeseburger
2 dcl bílého suchého vína —> 440 kJ 2 polévkové lžíce Nutely
2 dcl červeného vína 540 —> 640 kJ ovocný piškotový řez
2 dcl šumivého vína, sektu —> 620 – 900 kJ punčový řez
5 cl whisky, koňaku, vodky —> 800 – 1000 kJ čokoládový dortík


Základní pravidlo:

Když alkohol, tak ho konzumujte nárazově. Vyhýbejte se kombinaci alkoholu se sirupy, džusy a podobnými přísadami.

Na zdraví. Kristýna

comments powered by Disqus
Používáme cookies.